מחוסר כל לאלפיון העליון: חוקי ההתעשרות של האנשים המצליחים בעולם

איך האנשים שהתחילו מאפס הפכו למיליארדרים? ואיך גם אתם תוכלו להצליח בגדול בעזרת החוקים שהם אימצו?

תמונה: שאטרסטוק

כשאנחנו מסתכלים על האנשים העשירים בעולם, קל לחשוב שהם נולדו עם כפית של זהב וקיבלו את הונם על מגש של כסף. בחלק מהמקרים זה באמת נכון. אך הנתונים מגלים ש- 87% מהמיליונרים ברחבי העולם התעשרו בכוחות עצמם. חלקם פילסו את הדרך מחיי עוני ומצוקה כלכלית, והפכו במרוצת השנים לאנשים העשירים בתבל. בשורות הבאות נכיר 5 מיליארדרים: מה הם עשו אחרת – ומה אפשר ללמוד מהם כדי להתעשר בעצמנו?

למצוא פתרונות יצירתיים

"יצירתיות היא רק היכולת לחבר דברים". סטיב ג'ובס. שווי: 7 מיליארד דולר.
סטיב ג'ובס אמנם לא גדל במשפחה ענייה, אך כפי שהוא העיד על עצמו, לאורך תקופת שהותו בקולג' הוא חי חיים דלים: מי האמין שאחד הממציאים הגדולים של המאה הקודמת היה צריך למחזר בקבוקים תמורת פיקדון כדי שיהיה לו כסף לאוכל. שהוא ישן על הרצפה בחדר של חבר או צעד 11 קילומטר מדי יום ראשון בבוקר למקדש הארי קרישנה, רק כדי לקבל ארוחה.

רבות נאמר על ההמצאות של ג'ובס ששינוי את פניה של האנושות – מהמקינטוש ועד האייפוד, האייפון והאייפד. כשניסו לפצח את קוד היצירתיות של ג'ובס, הוא אמר:
"יצירתיות היא רק היכולת לחבר דברים. כששואלים אנשים יצירתיים איך הם עשו משהו, הם מרגישים קצת אשמים כי הם לא באמת עשו אותו, הם רק ראו משהו". החיבור בין מה שראו לבין החוויה האישית שלהם, מאפשר להם ליצור חיבור חדש.

אחד מחיבורים אלו, הפגיש בין הידע שרכש בקורס קליגרפיה במכללה לבין המקינטוש, והוליד גופנים ייחודיים שעיצבו את חווית השימוש במקינטוש. חיבור נוסף היה כמובן בין הטלפון לבין יכולות של מחשב, חיבור שהוליד את האייפון והצמיח את קטגוריית הטלפונים החכמים. החיבורים היצירתיים שהולידו מוצרים פורצי דרך מניבים עד היום פירות עבור אפל, שהפכה לחברה הראשונה בהיסטוריה שהגיעה לשווי שוק של 2 טריליון דולר.

כדי להיות יצירתיים לא חייבים להמציא את הגלגל, אפשר פשוט לחבר בין רעיונות מתחומים שונים כדי להגיע לפתרון יוצא דופן. מפתרונות מימון יצירתיים שיאפשרו לכם לרכוש לדירה להשקעה במינימום הון עצמי – ועד דרכים יצירתיות להגדיל את ההכנסה. אחרי הכל, רוב האנשים פועלים בצורה שגרתית ומסתפקים בתוצאות שגרתיות. כדי לחתור לתוצאות בלתי שגרתיות, צריך לחשוב על דרכי פעולה יוצאות דופן. אם אתם יזמים או בעלי עסקים, כך תיצרו שיתופי פעולה יצירתיים שבהם 1 +1 = 3.

ללכת עם האמת שלכם עד הסוף

"לא היה לי מושג שלהיות האני האותנטי יכול לגרום לי להיות עשירה כמו שהפכתי.
 לו היה לי מושג, הייתי עושה את זה הרבה יותר מוקדם".
אופרה ווינפרי. שווי:
2.5 מיליארד דולר.

מאות מיליוני אנשים מכירים את אופרה ווינפרי, שהפכה לכוהנת תוכניות האירוח ולאפרו-אמריקאית העשירה ביותר במאה ה-20, עם הון מוערך בגובה  3 מיליארד דולר. אך מה שנראה כיום כהצלחה מסחררת, החל בחיי עוני ובמעבר בין משפחות אומנה. כאילו זה לא מספיק, היא השתייכה לקבוצת מיעוטים הסובלת מאפליה מתמשכת. לא בדיוק נקודת הפתיחה האידאלית.

גם בתחילת דרכה המקצועית אופרה לא בדיוק ליקקה דבש: תפקידה כמגישת חדשות הסתיים בפיטורין, לאחר שנטען שהיא משלבת בדיווחיה יותר מדי רגש. לאישה שגדלה בעוני ובסביבה רווית אפליה היו את כל הסיבות ליישר קו ולהיות כמו כולם. במיוחד אחרי שהיא נשארה מחוסרת עבודה. אך במקום להיכנע, היא בחרה ללכת עד הסוף עם האמת הפנימית שלה. אמת שהפכה את המופע של אופרה ווינפרי להצלחה מסחררת ובידלה אותה מכל השאר, בזכות היכולת שלה לגעת ברגש. מהי האמת שלכם, מהי המתנה הייחודית שלכם שמחכה לפרוץ ולהעניק כל-כך הרבה ערך לעולם?

אחת הדרכים לגלות את התשובה היא לחשוף את החוזקות הייחודיות שלכם. או כמו שאופרה אומרת: "המפתח הוא לא לדאוג לגבי ההצלחה, אלא להתאמץ להיות משמעותי, ואז ההצלחה תגיע באופן טבעי".

להיכשל ולהישאר בחיים

"ויתור הוא הכישלון הגדול ביותר". ג'ק מא. שווי: 53 מיליארד דולר.

העזתם לחלום, בניתם תכנית, קפצתם למים ו… אופס! נכשלתם. הכישלון הוא כמו אגרוף בבטן: קשה מאוד לקום ממנו. החדשות הטובות: מי שמצליח לקום מחורבות הכישלון, מתחשל ומגדיל באופן משמעותי את היכולת לגעת בפסגה. תשאלו את ג'ק מא. הילד שהרוויח 12 דולר בחודש ונכשל בבגרותו שוב… ושוב… ושוב…, הקים את ענקית המסחר המקוון עליבאבא ובימים אלו חולש על הון עצמי בגובה של למעלה מ- 48 מיליארד דולר.

עד שנות ה- 30 לחייו, הכישלון היה הצל של מא, שליווה אותו לכל מקום. בבחינות הכניסה ללימודי הוראת אנגלית הוא נכשל פעמיים, במקום שבו כישלון נחשב לחרפה. וכאילו זה לא מספיק, הוא ניסה להתקבל לעבודה ב- 30 חברות שונות – ונדחה.

אבל הלב הענק של האיש הצנום ממחוז האנגג'ואו לא הניח לו לוותר. שוב הוא ניגש לבחינות הכניסה ללימודי הוראת אנגלית, ואתם יודעים איך אומרים: פעם שלישית – דיפלומה. מאז הפך מא לאחד המורים האהובים. גם 30 הדלתות שנטרקו בפרצופו אחת אחרי השנייה לא כיבו את הרעב שלו להצליח. בדיוק להיפך: בעזרת כישורי האנגלית שרכש הוא הקים סוכנות תרגום ונסע באמצע שנות התשעים לסיאטל, שם נחשף לאינטרנט ששינה את חייו.

הוא הקים את דפי זהב הסינית בתקופה שבה האינטרנט עוד היה בחיתוליו, רק כדי להיפרד ממנה לטובת הממשל הסיני. להרים ידיים? הצחקתם את ג'ק. בשנת 1999 הוא הקים את ענקית המסחר עליבאבא, וידה ידה ידה… 20 שנה לאחר מכן, כיום עוברים דרכה כ- 80% מהקניות המקוונת בסין.   

בלי הכישלונות והאכזבות שבדרך – ובעיקר בלי היכולת לקום מהם בנחישות מעוררת השראה, מי יודע איפה ג'ק מא היה היום? וחשוב מכך: מי יודע לאן אתם תוכלו להגיע, אם תדעו להתרומם מהכישלונות?

לכוון גבוה – ולחתור למטרה בעזרת תכנית פעולה

"אנחנו לא בעסק של למלא קיבות, אנחנו בעסק של למלא נשמות".
הווארד שולץ. שווי:
4.3 מיליארד דולר.

כשבודקים מהו המכנה המשותף של אנשים שהצליחו והתעשרו בגדול, מגלים רכיב אחד מרכזי שחוזר על עצמו: היכולת לקחת שאיפה או רעיון, ולהפוך אותם למציאות באמצעות תכנית פעולה ברורה. הם לא רק חולמים בגדול – אלא מתכננים עד הפרטים הקטנים את הפעולות שיובילו להגשמה.

קחו לדוגמה את הווארד שולץ, האיש שהפך את סטארבקס לאימפריית קפה בינלאומית החוצה יבשות, ומונה עשרות אלפי סניפים. הווארד שולץ נולד למשפחה קשת יום. כשהיה בן 7, חזה באביב שוכב בסלון חסר אונים, ללא פיצויים או ביטחון כלכלי, לאחר שנפל ושבר את הירך והקרסול במסגרת עבודתו כשליח. המשפחה נאבקה כדי לשרוד, ולהוריו בקושי היה כסף כדי לשלם חשבונות. "תמיד הרגשתי שנולדתי בצד הלא נכון של פסי הרכבת", שיתף שולץ בחוויות הילדות. חוויות שדחפו אותו לחלום בגדול כדי להיחלץ מחיי העוני.

במרוצת השנים הוא החל לעבוד בחברה המוכרת כלי בית, לרבות מטחנות קפה. אחד מלקוחותיה הייתה חברה קטנה מסיאטל המייצרת קפה – ועונה לשם סטארבקס. שולץ החליט לנסוע לסיאטל ולהיפגש עם בעלי החברה בעקבות נתוני המכירות היפים שלה. 12 חודשים לאחר מכן הוא כבר הפך למנהל המכירות שלה. כעבור מספר שנים, במסגרת נסיעת עסקים לאיטליה, הוא שתה את האספרסו הראשון שלו ונשבה בקסמיה של חווית הקפה: מהבריסטה שעמל על הכנת האספרסו ועד האווירה הנעימה בבית הקפה.

את החוויה שהילכה עליו קסמים, הוא החליט לתרגם לחזון: להפוך את סטארבקס מיצרן לבית קפה, שבו ניחוחות האספרסו משתלבים עם תחושת הקהילתיות של אנשים המכירים זה את זה.  

למרות שבאותה התקופה האמריקאים היו רגילים לשתות קפה בחצי דולר, הוא רצה להרגיל אותם לשתות קפה במחיר גבוה פי 10, מתוך הבנה ש"אנחנו לא בעסק של למלא קיבות, אנחנו בעסק של למלא נשמות". כדי להפוך את השאיפות למעשים, הוא בנה תכנית פעולה, גייס את ההון הדרוש ולשם כך הבטיח ללווים שיפתח 125 סניפים תוך 5 שנים. כיום הרשת מונה למעלה מ-28,000 סניפים, הרבה בזכות השאפתנות והיכולת של שולץ לתרגם אותה למעשים באמצעות תכנית פעולה ברורה.

בהקשר הזה אני נוהג לומר שבית הקברות מלא ברעיונות שנשארו קבורים באדמה. במיוחד אנחנו באומת הסטרטאפ שופעים ברעיונות מדהימים, אך רובם לא מתגשמים. היכולת להוציא אותם אל האור תלויה במידה רבה בבניית תכנית פעולה ברורה וישימה.

להתמיד גם כשקשה

"לא היה לי מזל. עבדתי קשה כדי להשיג את המטרות שהצבתי לעצמי".
לי קא שינג. שווי: 24.7 מיליארד דולר.

יצרתם תכנית פעולה מעשית וברורה? השאלה היא לא רק כמה היא טובה, אלא כמה אתם הולכים לדבוק בה ולהתמיד עד שתגיעו למטרה, למרות המכשולים הרבים. 

כשהחתירה ליעדים קשה ורצופת מכשולים, תחשבו על לי קה שינג. אחרי שתיוודעו לסיפור שלו, תבינו שבמקרים רבים, קושי הוא עניין של פרספקטיבה.

התלאות שלי לי קה שינג מתחילות בשנת 1939, אז משפחתו נמלטה מסין להונג קונג, בעקבות פלישת הצבא היפני. כאילו שנטישת הבית לא הספיקה, קה שינג נאלץ להתמודד עם מות אביו משחפת, והחל כבר בגיל 12 לעבוד במפעל פלסטיק כדי לפרנס את המשפחה. בזמן שחבריו שיחקו ונהנו מהחיים, הילד שהתייתם מאביו עבד עד 16 בשעות ביום בייצור רצועות פלסטיק, כדי לסייע למשפחתו להחזיק את הראש מעל המים.

זו הייתה נקודת הפתיחה של קה שינג. אבל במקום להוריד את הראש ולשקוע בייאוש, המצב הקשה אליו נקלעה משפחתו רק דרבן את לי והבעיר לו אש בעיניים. בגיל 19 הוא כבר מונה לתפקיד מנהל המפעל.

מצויד באלפי שנות ניסיון שצבר במפעל, בגיל 22 החליט לי להקים חברה לייצור צעצועי פלסטיק. החברה שהקים החלה לצמוח במהירות, וברווחים שהניב הוא קנה נדל"ן ברחבי הונג קונג בהנחות משמעותיות, בתקופה של אי יציבות ומשבר כלכלי. רכישות אלו אפשרו לקה שינג לצבור הון, בו השתמש לי כדי למנף מצב משבר נוסף, הפעם של חברת ענק: הוא רכש אחזקות בחברת ההשקעות הבריטית האצ'יסון ומפואה במחצית משווי השוק שלה. מאז ועד היום הפך קה שינג את אותה חברת השקעות למפלצת שמעסיקה קרוב לרבע מיליון עובדים, מתפרסת על פני למעלה מ- 50 מדינות ומניבה הכנסה שנתית בגובה של כ- 50 מיליארד דולר.

לא רע עבור אדם שהרוויח פרוטות כעובד מפעל… "בזמנים קשים אדם חייב לשאול את עצמו האם הוא מוכן לאתגר שהחיים מציבים בפניו", אמר קה שינג. "ואני תמיד הייתי מוכן"

 

כולנו רוצים להרוויח יותר, מעטים מאיתנו מבינים שכסף הוא בעצם משחק (כמו מונופול, רק עם כסף אמיתי)… ברגע שלומדים את חוקי המשחק ומיישמים אותם, אפשר להתעשר. ממש כפי שצברו את הונם 5 המיליארדרים שזה עתה הכרנו. איזה פעולות אתם מתכוונים ליישם כדי להגדיל את העושר שלכם?

למה לחיות בתחושת החמצה?

© כל הזכויות שמורות לתמיר חלבי

דילוג לתוכן