המפתחות להגשמה עסקית

מה מבדיל בין עסקים מצליחים לאלו שממשיכים לדשדש? 
ומדוע גם עסק שמגלגל מיליונים לא בהכרח מצליח?
קבלו את 12 החוקים שיסייעו לכם להגשים את החלומות, 
שלמענם פתחתם את העסק.

תמונה: שאטר סטוק

 
כולם רוצים להצליח, אך רק בעלי עסקים מעטים מצליחים. מה הם עושים אחרת?

נהרות של מילים כבר נשפכו על עולם ההצלחה העסקית: איך אפשר להצליח בעסק? 
מה אנחנו עושים נכון? מה פחות? 

נתחיל מכך שאין תשובה אחת נכונה. הצלחה עסקית היא עניין סובייקטיבי: עבור אדם אחד להצליח זה לייצר הכנסה בגובה 30,000 שקל בחודש בתור One Man Show, ועבור אדם אחר להצליח זה לפתוח רשת של 20 סניפים, שתגלגל עשרות מיליונים בחודש.

וזה עוד לפני שדיברנו על אשליית ההצלחה.

האופן שבו אנחנו חושבים על המושג "הצלחה" לא תמיד מסונכרן עם מה שאנחנו באמת רוצים. הצלחה עסקית היא לא בהכרח רק לעשות כמה שיותר כסף או להעסיק כמה שיותר עובדים, אלא להגשים את הייעוד שלנו, את הסיבה שגרמה לנו מלכתחילה לפתוח את העסק. 

אם העסק מתרחב ומגדיל מחזורים בזמן שאתם הולכים ונשחקים משנה לשנה – האם זה נחשב להצלחה? מה זה משנה שהעסק גדל, אם אתם מרגישים מרוקנים, אם הניצוץ בעיניים כבה ושכחתם מדוע פתחתם את העסק מלכתחילה?

אז מהי בעצם הצלחה עסקית?

הצלחה עסקית נמדדת לא רק עפ"י גודל המחזור העסקי, אלא עפ"י האופן שבו אתם מצליחים להגשים את כל המטרות, העסקיות והאישיות שלכם. האם למשל העסק גדל מיום ליום, אבל אתם קבורים בעבודה ובקושי רואים אור יום? או שאולי בניתם מנגנון שמאפשר לאחרים לבצע את העבודה עבורכם, כדי שתוכלו לפנות זמן לעצמכם ולאנשים שאתם אוהבים?

במקום לדבר במונחי הצלחה שיכולים לתעתע, בואו נדבר על הגשמה עסקית: אילו פעולות צריך לעשות כדי להגשים את החלומות והמטרות שהצבתם לעצמכם, בדרך לחיים שתמיד רציתם? זו הצלחה אמיתית.

החדשות הטובות הן שלהגשמה יש חוקיות ברורה. ברגע שתפעלו לפי החוקים, תוכלו לחתור בצורה בטוחה ויציבה אל עבר הגשמת החלום העסקי. הנה 12 החוקים להגשמה עסקית, בחלוקה לשלושה שלבים.

שלב 1 – בניית החלום העסקי

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"
"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.
"לא איכפת לי כל-כך לאן – "אמרה אליס.
"אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי".
מתוך אליס בארץ הפלאות.
כדי להגשים את החלום העסקי, צריך קודם לבנות וללטש אותו. אחרת, איך נדע שאנחנו בכיוון הנכון?

כך תעשו את זה:

1. בנו את החלום העסקי

אחד הרכיבים החשובים ביותר בבניית החלום, הוא יצירת חזון עסקי שיזכיר לכם מדוע פתחתם את העסק – ולאן אתם רוצים להגיע. המילה "חזון" נתפסת ע"י רבים כמושג גדול ובלתי ברור אך בפועל, מטרת החזון מאוד ברורה – להציג תמונה עתידית של החלום העסקי: איך נרצה שהעסק (והחיים שלנו) ייראו?
החזון מורכב ממשפט-שניים המתארים את המטרות הגדולות שתרצו להשיג בשנה, בשלוש או בחמש השנים הבאות. כדי לבנות את החזון, נסו להיזכר: מה גרם לכם להקים את העסק? מה הסיבה שהדליקה לכם את הניצוץ בעיניים?

חזון אפשרי של יועץ כלכלי הוא לאפשר לאלפי משפחות לצאת ממצב של מצוקה כלכלית לחופש כלכלי, לחיות חיי שפע ולדאוג לעתיד משפחתו.
אחרי שיצרתם את החזון, פירטו אותו למטרות ויעדים מעשיים: למשל לסייע בשנת 2021 לכ- 100 משפחות להגיע לחופש כלכלי, ולהעסיק 7 יועצים כלכליים שילוו את לקוחות המשרד. 
לעוד כלים לבניית חזון 

2. צרו תמונת ניצחון

אחרי שיצרתם את החזון, הגיע הזמן לשאוף אותו לריאות ולדמיין איך החיים שלכם ייראו אחרי שתגשימו אותו. לשם כך דמיינו איך ייראה יום בחיים שלכם אחרי הגשמת החזון: איך תיראה שגרת היום, מה תרגישו, כמה זמן פנוי יהיה לכם לעצמכם ולאנשים שאתם אוהבים, איך ייראה חשבון הבנק, מה יגידו הלקוחות ועוד.  
ככל שהתמונה המנטאלית תהיה יותר מפורטת ומוחשית, כך היא תמריץ אתכם יותר ויותר לבצע את הפעולות (שנגלה בהמשך) לצורך הגשמת החלום העסקי.

3. Yes You Can! תאמינו ביכולות שלכם

כשבעלי עסקים לא מצליחים להגשים את החלום שלשמו הם פתחו את העסק, לרוב הם נכשלים לא בגלל העדר יכולות או פוטנציאל, אלא בגלל העדר אמונה. 
אנחנו הם אלה שמציבים לעצמנו תקרות זכוכית, בגלל פחדים ואמונות שבחלק גדול מהמקרים אין להם שום אחיזה במציאות.

רוצים הוכחה לכך שאתם יכולים? תסתכלו ימינה ושמאלה. 
האם יש אדם אחד בעולם, שהשיג את מה שאתם רוצים בעסק? כנראה שכן. האם יש לו משהו שלכם אין? אגלה לכם סוד: בעידן הדיגיטלי, כל הכלים להצלחה עסקית זמינים בלחיצת כפתור. אז מה אותו בעל עסק מצליח עשה? למד, קפץ למים והתמיד. אם הוא הצליח, למה שאתם לא תוכלו להצליח לפחות כמוהו?

אחרי שהסתכלתם ימינה ושמאלה, תביטו פנימה וגלו אוקיינוס של עוצמות ושל יכולות. 
רוצים לקבל טעימה? חשבו על 3 ההצלחות הכי גדולות שלכם. איזה יכולות וחוזקות אפשרו לכם להצליח? איך החוזקות והיכולות האלו יכולים לקדם אתכם לעבר הגשמת החלום?

זו הייתה רק טיפה מתוך אוקיינוס העוצמות הפרטי שלכם. 
כך תוכלו לגלות עוד חלקים ממנו

שלב 2 – עוברים מחלומות למעשים

אחרי שיצרתם חזון ואתם חדורי אמונה ביכולת שלכם להגשים אותו, בואו נבין איך הופכים אותו למציאות.

4. בנו תכנית פעולה

בנקודה הזו, אחרי שבניתם את החזון והבנתם איפה אתם רוצים שהעסק יהיה, אתם אמורים להבין מהו הפער בין המצב הנוכחי למצב הרצוי. 
איזה פעולות עליכם לעשות כדי לגשר על הפער הזה? בשלב הזה חשוב להתייחס לכל הגלגלים העסקיים שיניעו את העסק למקום הרצוי: האם צריך לפתח מוצרים נוספים? לשנות את התמחור? לבנות תכנית שיווקית? לבנות תסריטי שיחה ולשפר את אחוזי הסגירה? האם צריך לגייס עובדים ולכתוב נהלים? 

אחרי שמיפיתם את כל הגלגלים שמצריכים התייחסות, צרו תכנית פעולה שכוללת את ה- 50 הראשונים – 50 הצעדים הראשונים שעליכם לעשות כדי להגשים את החלום העסקי.

5. בנו שיטה שתהפוך את העסק למכונה משומנת

ברגע שתבנו שיטה ברורה ותפעלו על פיה, העסק יעבוד כמו מכונה משומנת ולא פחות חשוב: תוכלו להאציל סמכויות ולדאוג לכך שגם כאשר אתם לא בעסק, הוא יתנהל על טייס אוטומטי ויטוס אל עבר היעדים. יתרון נוסף של בניית מנגנון עסקי הוא בקיצור משמעותי של תהליכי עבודה, באמצעות שימוש בתבניות מוכנות. 
צריך לגייס עובד חדש? בניית תיק חפיפה עם נהלים לקליטת עובד חדש, יוביל לקיצוץ משמעותי של הזמן והמאמץ המושקעים בקליטתו. צריך לשלוח הצעת מחיר? במקום לבנות בכל פעם הצעה מאפס, בניית תבניות מוכנות תאפשר לכם לשלוח לכל לקוח את ההצעה המתאימה עבורו, במינימום מאמץ.

השקעה ראשונית בבניית השיטה והתבניות המוכנות, תאפשר לעסק שלכם להתנהל מעצמו ותחסוך זמן יקר. 

6. לימדו את חוקי המשחק

לא משנה כמה הרגליים שלכם חזקות, כדי לנצח במשחק כדורגל צריך להכיר את חוקי המשחק ולפעול לפיהם. גם אם הבעיטה שלכם חזקה, זה לא ישנה הרבה כל זמן שתבעטו את הכדור לשער שלכם, במקום לשער של היריב… 
גם במגרש העסקי, צריך להכיר את חוקי המשחק כדי לנצח. 
ההבדל: לכל תחום במגרש העסקי יש חוקים משלו: בניית תזרים, ניהול אנשים, שיווק, מכירות – כל תחום הוא עולם ומלואו. כדי לנהל בצורה נכונה – צריך לדעת איך להאציל סמכויות, איך להניע אנשים, איך לקבוע יעדים, איך לדרבן את העובדים ועוד.

אפשר להכיר את החוקיות של כל אחד מהתחומים החשובים להצלחת העסק – ואפשר להיעזר באנשי המקצוע שיסייעו לכם לפעלו לפי החוקים. 
כך למשל אפשר להיעזר ביועץ עסקי עדי לבנות תכנית עסקית ותזרים מזומנים.

שלב 3 – חתירה מתמשכת למטרה

יצרתם מפה שתוביל אתכם אל היעד, באמצעות בניית תכנית פעולה ושיטה ברורה? 
היכולת להגיע למטרה בדרך שסללתם תיקבע במידה רבה ע"י מידת ההתמדה שלכם. 
אלו החוקים שיאפשרו לכם להתמיד לאורך זמן, וליהנות מפרי עמלכם.

7. תהיו אובססיביים למטרות וליעדים שהצבתם

יצרתם חזון שמעורר בכם תשוקה והתחלתם להגשים אותו? לא משנה מה יקרה בדרך, אל תוותרו. 
גם אם הדרך רצופה במהמורות, גם אם צריך לעשות עיקוף ימינה או שמאלה, תמיד תיזכרו בתמונת החלום שלכם, ותמשיכו לצעוד לעבר מימוש התשוקות הכי גדולות שלכם.

כששואלים אנשים מבוגרים על מה הם הכי מתחרטים – הם לא אומרים "הלוואי שהייתי עושה הרבה כסף", אלא "חבל שלא עשיתי / חבל שלא הגשמתי את ….". במקום לחיות בתחושת החמצה, דמיינו ברגעים הקשים את הטעם המתוק שיציף אתכם כשתגיעו ליעד. טעם הניצחון.

8. שנו את חוקי המשחק

פעולות רגילות מובילת לתוצאות רגילות. לא משנה באיזה תחום מדובר, סביר להניח שרוב המתחרים פועלים בצורה דומה: הם מציעים שירותים דומים, מתנהלים בצורה דומה, משווקים בצורה דומה ו… בינוניים בצורה דומה. 
המותגים המובילים בתחום הם לרוב אלו שעושים דברים בצורה שונה: מ- אפל שהמציאה מחדש את הטלפון החכם ועד רואה חשבון שבמקום שירותים המסתכמים בהגשת דוחות לרשויות המס, מציע ללקוחותיו ליווי כולל לשיפור הביצועים העסקיים.

ככל שתחשבו בצורה שונה ויצירתית, ככל שתתנו ביטוי עמוק יותר לחוזקות שלכם, כך תוכלו ליהנות מביצועים יוצאי דופן.

9. אל תפחדו להיכשל

בחגיגות המימונה נהוג לברך את הסועדים בברכת "תרבחו ותסעדו". 
אני רוצה לברך אתכם בברכת "תיכשלו ותצמחו", ומדוע? כי הכישלון הוא חלק בלתי נמנע מחיינו האישיים והעסקיים. מי שלא עושה – לא טועה.

ולכן זו העצה שלי אליכם: אל תתנו לפחד להנחות אתכם. יש לכם רעיון שאתם רוצים להוציא אל הפועל? 
כן, חשוב לפתח אותו ולבדוק את ההיתכנות להצלחתו. 
רק אל תתנו לפחד שמקנן בכם "להרוג" רעיונות שיכולים להרים אתכם לגבהים חדשים. 
יכול להיות שתיכשלו. אך בכך שאתם לומדים מהכישלון, אתם כבר זורעים את זרעי ההצלחה הבאה. 
ככל שתחשבו בצורה שונה ויצירתית, ככל שתתנו ביטוי עמוק יותר לחוזקות שלכם, כך תוכלו ליהנות מביצועים יוצאי דופן.

כששואלים אנשים מבוגרים על מה הם הכי מתחרטים – הם לא אומרים "הלוואי שהייתי עושה הרבה כסף", אלא "חבל שלא עשיתי / חבל שלא הגשמתי את ….". במקום לחיות בתחושת החמצה, דמיינו ברגעים הקשים את הטעם המתוק שיציף אתכם כשתגיעו ליעד. טעם הניצחון.
עוד על התמודדות עם הפחדים 

10. צרו מערכות יחסים חדשות

לפני מספר שנים הגיע אלי אמן במה, שרצה להופיע על הבמות הכי גדולות בעולם. 
מהר מאוד הוא הבין שללא הקשרים הנכונים, החלום שלא לא יתממש. ואם אין קשרים? פשוט יוצרים אותם. זה בדיוק מה שאותו אמן עשה. 
לא מדובר על שליחת מייל או שיחת טלפון – האיש טס למקומות כמו לאס וגאס ולונדון, ופנה למפיקים הגדולים בכל רחבי העולם. מהנסיעות הראשונות לא יצא הרבה, אך כלל שהוא פנה ליותר מפיקים, כך הוא חידד יכולות, למד איך לפנות בצורה נכונה ואיך לשווק את עצמו. 
ואז, אחרי כמה פניות, הוא סגר חוזה עם מפיק בינלאומי גדול.

עסקים עושים עם… אנשים. 
ככל שתיצרו יותר קשרים, כך תוכלו לפתוח פתח להזדמנויות ושיתופי פעולה מעניינים. 
יצירת שיתופי פעולה יכולה להזניק את העסק בכמה דרגות, הרבה יותר מכל עסקה "רגילה". 
עוד על יצירת שיתופי פעולה שישנו את כללי המשחק 

11. תודו על הקיים

לחלקכם זה אולי נשמע טריוויאלי (או רוחני), אך להודיה יש חלק חשוב בהבערת מנועי האמונה והמסוגלות. כשאנחנו מודים למשל על לקוח שהגיע אלינו ויצא מרוצה עד הגג, אנחנו מוקירים את עצמנו ואת היכולות שהובילו לתוצאה הזו. 
באופן הזה אנחנו מתחברים מחדש לחוזקות שלנו, מעצימים את תחושת השפע ומחזקים את שריר המסוגלות. כשאנחנו נמצאים בהודיה אנחנו בוחרים לאמץ גם חשיבה חיובית, שהיא אבן בניין חיונית כל-כך להגשמת חלומות. 
אחרי הכל, העולם נבנה ע"י אנשים אופטימיים ועצמאיים. כמוכם.
 כדי לחזק את שריר ההודיה, מומלץ לערוך בסוף כל יום רשימה של 3 דברים עליהם אתם מודים היום. אפשר לעשות את התרגיל בראש, אך מומלץ להעלות את הדברים על הכתב. 
כך תהיה לכם מחברת גדושה בדברים טובים, שתטעין אתכם באנרגיות בכל פעם מחדש.

12. תיהנו מהדרך

אושר נמדד לא רק בתוצאה, אלא גם במה שאנחנו הופכים להיות לאורך הדרך. 
מתעמל שמנסה במשך שנים לזכות בזהב באולימפיאדה, בונה לאורך הזמן שרירים ויכולות מנטאליות מרשימות. גם אם לא יזכה הפעם בזהב, היכולות האלו ילווה אותו בהמשך, ויסייעו לו להשיג מטרות עתידיות. באופן דומה, גם החתירה ליעדים העסקיים גורמת לנו לפתח שרירים שישמשו אותנו בהמשך, 
לא משנה מה יקרה.

החלטתם ליישם את 12 חוקי ההגשמה העסקית? 
אל תשכחו ליהנות מהדרך – לנצור את הרגעים הטובים, ללמוד מהרגעים הקשים ולהעריך את עצמכם על האומץ ללכת אחרי החלומות שלכם.

למה לחיות בתחושת החמצה?

© כל הזכויות שמורות לתמיר חלבי

דילוג לתוכן